Labākā futbola līga pasaulē ir…


Jā, kuras valsts čempionāts tad, Jūsuprāt, ir labākais? Futbola lielvalstīs šī diskusija ir populāra, jo katrai valstij ir gan iemesli lepoties, gan sarkt. Tāpēc mēs salīdzinājām šībrīža četras vadošās Eiropas līgas pēc dažādiem kritērijiem, lai labāk saprastu, kura līga tad būtu visvairāk tiesīga šobrīd iegūt labākās līgas titulu!

 

Tiesa, katram cilvēkam vērtību piramīda izskatās citādi arī futbola ziņā – viens augstāk novērtētu līgu, kurā ik gadu apgrozībā ir visvairāk naudas, citiem svarīgi ir klubu rezultāti starptautiskajā arēnā, tradīcijas un šībrīža popularitāte, skatītāju ērtības stadionos vai kaut palikusī daļiņa futbola romantikas, nelaižot valstī arābu un krievu naudas maisus. Ķersimies klāt un salīdzināsim, kādos rādītājos labākā 2012./2013. gada sezonā bija Anglijas Premjerlīga, Spānijas La Liga, Vācijas Bundeslīga un Itālijas A Sērija!

 

Popularitāte

Droši vien reti kurš šaubās par to, kura līga pasaulē ir vispopulārākā. Statistika rāda, ka visiem priekšā ir mārketinga ziņā attīstītā un TV tik ļoti pieprasītā Anglijas Premjerlīga. Vidēji vienu Premjerlīgas spēli TV tiešraidē pasaulē vēro 12,3 miljoni cilvēku, kas ir krietni vairāk nekā Itālijas (4,5 milj.), Spānijas (2,2 milj.) un Vācijas (2 milj.) čempionātus. Visiem priekšā Anglija ir arī sociālajos tīklos Facebook un Twitter. Premjerlīgas aktualitātēm Facebook līdzi seko 5,8 miljoni cilvēku visā pasaulē, Spānijas La Liga ir 2,2 miljoni sekotāju, kamēr par Vācijas un Itālijas čempionātu notikumiem interesējas mazāk nekā miljons cilvēku. Arī Twitter vidē visiem priekšā ir Anglija, kam ir mazliet vairāk nekā 2 miljoni sekotāju. Spānijas, Vācijas un Itālijas fanu kopskaits Twitter pat nepietuvojas šim skaitlim. Skaidrs, ka lielu lomu spēlē valoda, kādā tiek komunicēts katrā valstī. Angļu un spāņu mēle pasaulē ir krietni izplatītāka par itāļu un vācu valodām, līdz ar to piesaistīt fanus ārzemēs ir vieglāk.

Cita aina paveras, ja uzskaita, cik cilvēku klātienē apmeklē spēles stadionos. Lai arī nereti stadionu ietilpība ir mazāka nekā biļešu kārotāju skaits, ar to saskaras jebkura futbola lielvalsts. Visiem priekšā ir Vācijas Bundeslīga, kur vidēji vienu maču stadionā vēro vairāk nekā 42 tūkstoši skatītāju. Anglijā par nepilniem septiņiem tūkstošiem mazāk, bet Spānija un Itālija līdz 30 tūkstošiem nemaz neaizsniedzas.

 

Nauda

Ja popularitātē ne visos rādītājos līdere bija Anglija, tad naudas apgrozības ziņā Premjerlīgai konkurentu nav. Par to lielā mērā parūpējas milzīgā nauda, ko līga saņem par TV tiesību pārdošanu. Neticami 1,96 miljardi (!) eiro ieplūst Premjerlīgas kasē (no tā, protams, iegūst angļu klubi, kuros šī nauda ieplūst tālāk) par TV translāciju tiesībām. Seko Itālija, kas gan uz Anglijas fona ar 840 miljoniem eiro sezonā izskatās niecīgi. Spānijā (644 milj. eiro) un Vācijā (485 milj. eiro) šīs summas ir vēl mazākas.

Lielā mērā pateicoties TV naudai, Anglijas klubi arī ir gatavi izdot vairāk spēlētāju pārejās un algās nekā citās valstīs. Gan vidējā spēlētāja pārejas summa (1,3 milj. eiro), gan vidējā gada alga (2,7 milj. eiro) Anglijas Premjerlīgā ir augstāka nekā citur. Spēlētāju pāreju summu ziņā seko Bundeslīga (vidēji 1 milj. eiro par spēlētāja pāreju), bet algu ziņā 2. vietā ir A Sērija ar 2,1 milj. eiro. Salīdzinoši mazie izdevumi pārejās un algās Spānijā netraucē "Barcelona" zvaignzei Lionelam Mesi būt labāk apmaksātajam futbolistam pasaulē – gada laikā 33 miljoni eiro ienākumi, iekļaujot arī sponsoru līgumus un prēmijas. Anglijas līderim Veinam Rūnijam uz šī fona "tikai" 20,6 miljoni eiro, ar ko viņš pasaulē noslēdz labāko piecinieku – aiz nu jau karjeru beigušā Deivida Bekhema (31,5 milj. eiro), kā arī Krištiānu Ronaldu (29,2 milj. eiro un Krievijā spēlējošā Samuela Eto'O (23,3 milj. eiro).

 

Sportiskie rezultāti

Tajā pašā laikā zināms, ka par naudu gluži visu nopirkt nevar. Lai gan Anglija visiem pa priekšu soļo naudīguma ziņā, pēdējās desmitgades laikā vairāk titulus starptautiskajā arēnā (UEFA Čempionu un Eiropas līgas) izcīnījusi Spānija – astoņus, kas ir divreiz vairāk, nekā iespējuši angļi. Pērnās sezonas Minhenes "Bayern" triumfs Vācijai bija vienīgais sasniegums pēdējās dekādes laikā. Pateicoties tituliem, tieši spāņi visbiežāk (46 reizes) izvēlēti FIFPRO simboliskajās izlasēs iepriekšējos astoņos gados. Ar 18 spēlētājiem Anglija ir visai patālu. Vācija iepriekšējos astoņos gados nav spējusi sagatavot nevienu pašu FIFPRO simboliskās izlases dalībnieku, taču superzvaigžņu trūkums netraucē (vai varbūt pat palīdz) Bundeslīgai būt rezultatīvākajai no visām TOP līgām. Vidēji mačā Vācijā krīt 2,93 vārti, kas mazliet apsteidz Spāniju (2,87).

 

Fanu izdevumi

Visbeidzot esam nonākuši līdz rādītājam, kas pamatīgi var ietekmēt līdzjutēju garastāvokli tad, ja sportiskie rezultāti nerūpējas par pastāvīgu ekstāzi. Proti, aplūkosim, no cik daudz naudas jāšķiras katru līgu līdzjutējiem, lai par tādiem varētu saukties pilntiesīgi. Lētākais sezonas abonements Anglijas Premjerlīgā maksā 543 eiro, kas ir gandrīz trīsreiz vairāk nekā lētākais abonements Itālijā – 190 eiro. Atsevišķi vienas spēles biļešu cenas vislētākās savukārt ir Bundeslīgā – nav jāizdod pat 20 eiro, lai tiktu pie vislētākās vietas. Arī alus cenas Bundeslīgā ir lētākas nekā Premjerlīgā, kamēr Itālijas un Spānijas stadionos alkohols ir aizliegts.

 

Anglijas Premjerlīga – labākā?

Redzot rezultātus, tā patiešām varētu šķist – Premjerlīgai ir visvairāk fanu visā pasaulē, arī naudas apgrozība Anglijā ir krietni lielāka nekā Spānijā, Vācijā vai Itālijā. Faniem gan Premjerlīga izmaksā dārgāk nekā citās lielvalstīs, turklāt tas negarantē panākumus laukumā. Galu galā katra fana sirdī ir savi iemesli, kuras līgas futbolu vērot ir vispatīkamāk!


Oriģinālais materiāls