Latvija un 15 hokeja elites izlases satiksies cīņā Minskā


Piektdien, devītajā maijā sāksies IIHF pasaules čempionāts hokejā, kurš tiks rīkots Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā. Latvija spēlēs B grupā un centīsies atkārtot savus olimpiādes panākumus, kad tikai nedaudz pietrūka līdz iekļūšanai pusfinālā.

Latvijas izlases treneris Teds Nolans izvēlējies galīgo izlases sastāvu nosaukt tieši pirms čempionāta, taču par 95% tas ir skaidrs jau šobrīd. Teju pilnīgi droši varam justies par vārtsargu līniju, kurā mums ir trīs sevi pārbaudes spēlēs un sezonas gaitā ļoti labi apliecinājuši vārtsargi (Masaļskis, Gudļevskis, Punnenovs), salīdzinājumā ar Sočiem lielas pārmaiņas piedzīvojusi aizsargu līnija, bet uzbrukumā pluss ir tāds, ka izkristalizējušās vadošās un enerģijas maiņas.

Taču Latvijas (un pārējo izlašu) panākumi atkarīgi nevis no tā, kādu sastāvu vedam uz PČ, bet gan no tā, cik saliedēts un spēlētkārs ir šis sastāvs. Teds Nolans kopā ar komandu ir tikai apmēram nedēļu, tiesa, necik ilgāks sagatavošanās posms galvenā trenera klātbūtnē nebija arī pirms olimpiādes. Nolanam šis būs pēdējais turnīrs Latvijas trenera amatā - kādu pārsteigumu viņš būs sagatavojis savām atvadām?

B grupā, kurā spēlēs Latvija, bukmeikeri par drošu favorīti uzskata Krievijas izlasi, tās 1. vietu grupā novērtējot ar koeficientu 1,70. Jā, krievi pēc relatīvās izgāšanās olimpiādē vēlēsies pierādīt sevi, taču tai šis būs pirmais turnīrs jaunā trenera Oļega Znaroka vadībā, un kas zina, vai šis eksperiments darbosies jau no pirmajām spēlēm.

Droša vieta ceturtdaļfinālā jeb B grupas pirmajā četriniekā tiek atvēlēta arī Somijas, ASV un Šveices hokejistiem, savukārt Latvijai bukmeikeri paredz septīto vietu astoņu komandu konkurencē. Latvijas iekļūšana ceturtdaļfinālā novērtēta ar koeficientu 5,50, bet kā pēdējā B grupā bukmeikeru uzskatos paliks Kazahstāna. Samērā nereāli arī tiek vērtētas Latvijas izredzes iekļūt trijniekā - iespēja ir viens pret sešdesmit.

Savukārt visā čempionātā galvenā favorīta statuss tiek atvēlēts Znaroka izlasei - zelta koeficients ir 3,00, bet kā tās galvenā konkurente minēta Kanāda (4,00). Augstu tiek vērtētas arī Zviedrijas izredzes (5,50), tiesa, zviedri uz pasaules čempionātu ved savu nebūt ne spēcīgāko sastāvu. To gan var teikt teju par visām izlasēm, taču Zviedrijas potenciāls un realitāte atšķiras patiešām būtiski, ko bijis spiests atzīt arī tās galvenais treneris Pērs Mortss.

Pagājušā čempionāta pārsteigumam Šveicei tiek paredzēta septītā vieta, taču vismaz vienā ziņā šveicieši ir līdzīgās pozīcijās kā Latvija - tās galvenais treneris Šons Simpsons kopā ar komandu aizvada pēdējo pasaules čempionātu. Koeficients uz to, ka Simpsons atkārtos savu 2013. gada uzvaru gājienu un aizvedīs Šveici līdz medaļām, ir 4,85.

No elites divīzijas izkritīs divas izlases, un bukmeikeri šo neveiksmi atvēl Itālijas un Kazahstānas pārstāvjiem, Latvijas izlasi ierindojot 13. vietā. Tiesa, skaidrs, ka ne Nolana, ne Lipmana plānos šāda vieta neietilpst.

Pieejama arī likme uz to, kuras valsts pārstāvis būs PČ rezultatīvākais spēlētājs. Arī šeit visaugstāk tiek vērtētas Krievijas izredzes (ar Aleksandru Ovečkinu priekšgalā), kuras koeficients šādas likmes piepildījumam ir 2,75, savukārt Kanādas izredzes ir novērtētas kā viens pret 3,50. Jāatgādina, ka pēdējos četros PČ rezultatīvākie spēlētāji bijuši tikai no divām valstīm - Krievijas (Malkins un Kovaļčuks) un Somijas (Imonens un Kontiola). Kāda no latviešu uzbrucējiem (Girgensons, Ķēniņš, Indrašis vai kāds cits) izredzes uz šo godu ir viens pret 250.

 

Latvija čempionātu uzsāks 10. maijā, savukārt cerams, ka noslēgs maksimālu vēlu. Lielākie optimisti, protams, cer, ka 25. maijā, kad norisināsies fināls. Šāda iespēja ir viens pret 100.