Rastorgujeva izredzes iegūt medaļu


Latvijas biatlona olimpiskā cerība Andrejs Rastorgujevs šovakar 17:00 uzsāks cīņu par augstāku vietu Soču iedzīšanā. Latvietis startēs kā 17. gandrīz minūti pēc līdera Ūles Einara Bjerndālena, taču tieši iedzīšanā Rastorgujevs šosezon spējis izrādīt labākos sasniegumus.

Norvēģu biatlona leģenda Ūle Einars Bjerndālens ar savām uzvarām jau sen beidzis pārsteigt sporta līdzjutējus, taču viņa aizvakardienas uzvara olimpiskajā sprintā tomēr lika nogrozīt galvas, sak, vai tiešām biatlonā tāds talantu trūkums, ka neviens no jaunajiem nevar apsteigt 40 gadus vecu norvēģi?

Biatlonā talantu pietiek atliku likām, un šosezon piecās PK iedzīšanās bijuši četri dažādi uzvarētāji, turklāt neviens no tiem Bjerndālens. Arī šodienas olimpiskajā startā norvēģu veterāns nemaz nav galvenā favorīta lomā – par to bukmeikeri atzinuši Francijas biatlonistu Martēnu Furkadu, kurš ir sezonas kopvērtējuma līderis. Viņa izredzes iegūt zelta medaļu novērtētas ar koeficentu 3,25, tiesa, Furkads startēs 12 sekundes pēc līdera kā sestais.

Bjerndālens šosezon tikai reizi iespraucies iedzīšana sacensību trijniekā, kad Oberhofā finišēja otrais, taču skaidrs, ka pieredzējušais norvēģis īpašu vērību (tiesa, tāpat kā gandrīz visi) veltījis gatavošanās procesam olimpiādei. Iespēja, ka viņš kļūs par čempionu arī šodien, ir 4,00, bet Bjerndālena vieta uz goda pjedestāla novērtēta ar koeficentu 1,70.

Savukārt kā trešais reālākais kandidāts uz zeltu bukmeikeru vērtējumā r cits norvēģis – Emils Hegle Svensens, kurš gan startēs 29 sekundes vēlāk nekā Bjerndālens. Kopvērtējuma vicelīdera Svensensa koeficents uzvarai ir seši pret vienu. Ļoti sekmīgi šosezon startējis arī austrietis Dominiks Landertingers, kurš sprintā no Bjerndālena atpalika tikai sekundi, taču viņš ir tikai piektais ticamākais kandidāts uz zeltu ar koeficentu 9,00

Andrejs Rastorgujevs, kurš sprintā kļūdījās šaušanā tikai vienu reizi un ieņēma augsto 17. vietu, noteikti gatavs likt biatlona apskatniekiem pieminēt sevi vēlreiz. Viņš trasē dosies 47 sekundes pēc līdera, taču rezultāti ir pietiekami blīvi (pirmajā minūtē – 23 sportisti), lai gan ātri tiktu desmitniekā, gan ātri izlidotu no labāko 30 sportistu loka.

Rastorgujeva izredzes iegūt zelta medaļu netiek uzskatītas par pārāk ticamām, proti, koeficents 150 pret viens. Latviešu biatlonists, kurš pirms Sočiem samērā vājā konkurencē kļuva par Eiropas čempionu klasikā, vēl nekad PK posmā nav ticis uz pjedestāla, taču viņa sniegums raisījis piesardzību arī bukmeikeros – Rastorgujeva iespēja iegūt vismaz bronzu novērtēta ar koeficentu 25,0. Starp citu, ja par bukmeikeru strādātu iepriekš pieminētais norvēģis Svensens, tad koeficenti būtu pavisam citi, jo Svensens pirms sacensībām pilnā nopietnībā pareģoja Rastorgujeva triumfu iedzīšanā.

Biatlona specifikas un talantu pārpilnības dēļ uzvarētāju noteikt nav tas vieglākais uzdevums, taču iespējams uzmanību pievērst divu sāncenšu salīdzinājumam. Piemēram, Bjerndālena un Furkada dueļa uzvarētāja noteikšanai, proti, kurš ieņems augstāku vietu. Furkads šajā ziņā ir favorīts ar koeficentu 1,65, kamēr 12-kārtējam olimpiskajam medaļniekam Bjerndālenam tas ir 2,10.

Savukārt salīdzinājumā ar Svensenu lielais un varenais Ūle ir favorīts (1,72 pret 2,10), bet krievu biatlonista Šipuļina (startēs kā ceturtais) izredzes apsteigt Landeringeru novērtētas ar koeficentu 1,72, kamēr austrietim – 2,00.

Sacensību sākums pulksten 17:00 pēc Latvijas laika.