ATP sezonas fināls: Džokovičs pret Nadalu


ATP tenisa sezonas pēdējais mačs (neskaitot Deivisa kausu) norisināsies jau šovakar, kad Londonā spānis Rafaels Nadals un serbs Novaks Džokovičs savā starpā sadalīs ATP Pasaules tūres fināla uzvarētāja titulu.

Abu tenisistu karjerā šī būs 39 reize, kad viņi aizvadīs savstarpēju maču. Lai arī par sešām uzvarām vairāk izcīnījis ATP ranga līderis Nadals, bukmeikeri par favorītu šovakar uzskata Džokoviču (koeficents 1,52). Tiesa, abi jau kopš 2010. gada nav tikušies uz apklātā laukuma „hard” seguma, un uz šāda laukuma tipa Džokoviča pārsvars savstarpējās spēlēs ir 2:1.

Nadals vēl nekad nav triumfējis šajā turnīrā, savukārt Džokoviča priekšā uzdevums aizstāvēt savu pagājušā gada titulu un ranga punktus. Ceļā uz finālu Nadals tika galā ar Rodžeru Federeru, bet Džokovičs pusfinālā pieveica Stalislasu Vavrinku.

Finālā skatītājus sagaida smaga cīņa un noteikti arī samērā sīva („Over 2,5 sets” koeficents 2,10), taču vēsture rāda, ka sīvas izspēles setu noslēgumos starp šiem diviem vīriem nav bieži sastopama parādība, gluži, otrādi sets parasti tiek uzvarēts ar diezgan komfortablu pārsvaru. Pēdējos 53 setos, ko abi aizvadījuši, tikai sešas reizes tika spēlēts taibreiks, līdz ar to likme „Under 0,5 Tiebreaks” ar koeficentu 1,88 ir statistiski izdevīga.

Līdzīga situācija arī pirmā seta izspēlē, proti, pēdējoreiz taibreiks pirmajā setā Džokoviča un Nadala cīņā tika spēlēts 2009. gadā, bet pēdējo 15 maču laikā tikai divreiz rezultāts aizgājis līdz 7:5. Šāda statistika mudina pievērst skatienu likmei „Total Games Set 1 Under 9,5”, kura novērtēta ar 2,40, un būtu bijusi sekmīga piecos no iepriekšējiem 10 mačiem.

Taču statistika ir viena lieta, bet sportistu fiziskā forma un izturība pavisam cita. Šis, galu galā, ir garas sezonas noslēguma mačs, un Nadals pēdējās divās nedēļas aizvadījis par sešiem setiem mazāk nekā Džokovičs, kas varētu nosvērt svaru kausus par labu spānim, ja spēle nonāks līdz trešajam setam. Nadala uzvara mačā novērtēta ar koeficentu 2,56.

Neatkarīgi no šī mača iznākuma Nadals gadu noslēgs ar pirmo vietu rangā, tiesa, Džokovičam ir iespēja panākt neizšķirtu šī gada bilancē. Proti, pagaidām Nadals uzvarējis trijos 2013. gada savstarpējos mačos no pieciem.

 

Mača sākums Londonā 22:05.